Opole, 18.09.2012

Kampus Uniwersytetu Opolskiego w słoneczny, wrześniowy poranek nie jest jeszcze odwiedzany przez studenckie rzesze, które już za parę tygodni wędrować będą pomiędzy budynkami poszczególnych wydziałów. W tej, jakże spokojnej jeszcze przed akademicką pełnią atmosferze, zawitaliśmy do naszego pierwszego celu drugiego etapu pokazów „PLATON Roadshow 2012„, do sali nr 20 budynku Collegium Civitas na „Universitas Opoliensis„.

Zgodnie z zaplanowanym wiosną scenariuszem, krótko przed godziną 10:00 sala zaczęła zapełniać się gośćmi. Mimo, iż rok akademicki jeszcze się nie rozpoczął, na nasz pokaz przybyli zarówno studenci, jak i dziekani, kierownicy instytutów czy pracowni; to szacowne grono powitał gospodarz miejsca, pani prorektor ds. promocji i zarządzania, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak.

Nasz pokaz był oczywiście premierą nowej odsłony historii Doktorów – badaczy rozwoju dębu szypułkowego. Na ich przykładzie pokazaliśmy istotę pięciu usług platformy PLATON, ich główne cechy i funkcjonalność. Dla części zaproszonych osób obecność takich rozwiązań na ich uczelni było to dużym zaskoczeniem; dało się słyszeć deklaracje chęci wykorzystania ich już w nadchodzących sezonie wykładowym.

Przed ponad 50-osobowym gremium wystąpił w końcu także Marek Ganczarski, dyrektor Centrum Informatycznego UO. W zabawny sposób opowiedział trochę o historii powstania samej nazwy projektu PLATON, skojarzeniach z greckim filozofem, a tym samym z nowym spojrzeniem, nową filozofią rozumienia sieci, której propagatorem jest dr inż. Maciej Stroiński, kierownik Platformy Obsługi Nauki. Żeby nie być gołosłownym, zaprezentował na żywo możliwość wideokonferencji z kilku ośrodkami akademickimi, m.in. z Zieloną Górą, Częstochową, Białymstokiem i Koszalinem. W rozmowach tych dało się zauważyć, że PLATON już na dobre zawitał na polskie uczelnie; doktoraty czy habilitacje dzięki tym usługom można już bronić „zdalnie”, w wielu miejscach powstają samodzielne koncepcje rozszerzenia funkcjonalności Platformy. Wspominano, że najbliższe 5 lat to czas prawdziwego wdrażania tychże usług, czas ich wykorzystywania w wielu potrzebach powstających na uczelni.
Dyrektor Ganczarski podkreślając, że „prócz samego sprzętu, mimo wszystko najważniejsi są ludzie”, przedstawił dziesięcioosobową ekipę współpracowników, wdrażającą PLATONA w Opolu. Zainteresowaniem cieszył się tradycyjnie wóz transmisyjny telewizji PlatonTV, poruszenie wywołało ogłoszenie konkursu na najlepszy scenariusz wykorzystujący usługę kampusową, której nagrodą jest tablet. Nasz pierwszy pokaz w jesiennej odsłonie roadshow dobiegł końca.

Opole, jak na konkursowe miasto przystało, rozpoczęło nasz pokazowy festiwal. Cieszy miłe przyjęcie, jeszcze bardziej cieszy zainteresowanie, z jakim żegnają nas uczestnicy roadshow. Mamy nadzieję, że Opole zyska dzięki naszej wizycie kolejnych platonowych użytkowników.

Tymczasem pakujemy sprzęt i jedziemy w kierunku Częstochowy. Po jednodniowej przerwie technicznej, już w środę, zaprezentujemy usługi PLATONA na Politechnice Częstochowskiej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z Opola:

 

Zdjęcia: Magdalena Madaj (PCSS)

Comments are closed.